Witajcie w ten pierwszy czerwcowy wieczór!
Dzisiaj przybywamy z wpisem innym, niż te, które pojawiły się tutaj do tej pory i mamy nadzieję, że zapoczątkuje on serię wspólnych wpisów, w których przy okazji przedstawimy Wam książki, bądź postacie na daną okoliczność. Dzisiaj Dzień Dziecka; my niestety już dawno ten okres mamy za sobą, jednak każda z nas zna parę wartościowych lektur, które młodsze osoby mogą przeczytać.
Książki dla dzieci, które same czytałyśmy i polecamy
Seria Harry Potter od J.K. Rowling
Kto nie słyszał o tej serii? Zarówno ja, jak i Teina jesteśmy ogromnymi fankami przygód młodego czarodzieja i jego przyjaciół, a ja zarażam także i mojego młodszego brata magią tego świata. Jedenastolatek dowiaduje się, że jest czarodziejem i istnieje świat magiczny, więc wyjeżdża do Szkoły Magii i Czarodziejstwa, aby rozwijać tam swoje zdolności. W międzyczasie okazuje się, że jest sławny, oraz że jego rodzice nie zginęli w wypadku, a z ręki potężnego czarownika, który czyha na jego życie.
Mała Księżniczka Frances Hodgson Burnett
Głowna bohaterką jest kilkuletnia Sara, która jest bardzo dojrzała, jak na swój wiek, a ponadto niesamowicie dobra z niej osóbka. Dziewczynka mieszka w żeńskiej szkole z internatem i jest ulubienicą wszystkich, jednak gdy ginie jej ojciec szczęście się od niej odwraca i zmienia się wszystko, a mała Sara wciąż jest taka jaka była; dobra i uczynna. Zdecydowanie mądra lektura, która pokaże dzieciom, że nawet gdy sytuacja jest beznadziejna warto pozostać sobą.
Lodowy Ogień Kai Meyer
Głowna bohaterka - Myszka od dziecka mieszka w hotelu i czyści gościom buty. Nigdy nie wyszła poza mury budynku. Nie wie, kim byli jej rodzice i dlaczego jest tam, gdzie jest, a ponadto inni ją gnębią. Pewnego dnia w Petersburgu, w którym dzieje się akcja, pojawiają się czarodziejka i Królowa Śniegu.
Tajemniczy Ogród Frances Hodgson Burnett
Przedstawiam Wam jedną z moich ulubionych lektur szkolnych – kolejną pozycję od Frances Hodgson Burnett, nie przypadkiem uważaną za najlepszą w jej dorobku. Wielka w tym zasługa świetnej kreacji głównej bohaterki. Któż nie pamięta tej małej jędzy, która z czasem zamienia się w sympatyczną, ale wciąż posiadającą własne zdanie dziewczynkę? Przemiana ta zaczyna się z momentem, kiedy Mary odkrywa tytułowy ogród i zaczyna się nim opiekować. Na pochwałę zasługuje także pomoc kuzynowi, który dzięki niej i Dicka zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki.
Serie Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy oraz Olimpijscy Herosi od Ricka Riordana
Jako iż bohaterowie w obu seriach się powtarzają, postanowiłam je połączyć. Jestem wielką fanką tej serii, na którą Niedoskonała chyba jeszcze nie trafiła. Od tego pana polecam także Kroniki Rodu Kane, poświęcone mitologii egipskiej.
Całość zaczynamy, gdy główni bohaterowie mają dwanaście lat i w czasie czytania dorastamy razem z nimi – zwłaszcza jeśli ktoś czytał książki z tych serii w dniu ich wydania. Radzę jednak zwrócić uwagę na postacie drugo- i trzecioplanowe, które także mogą służyć za wzór dla dzisiejszych nastolatków. Szczególnie polecam przyjrzenie się postaci Bianci di Angelo (pojawia się w Klątwie Tytana) – choć jest z nami obecna tylko do okolic połowy książki, schodzi ze sceny w pięknym stylu, którego mogą jej pozazdrościć wiele postaci z innych powieści, nie tylko dla młodzieży.
Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren
Bodajże pierwsza lektura szkolna, którą przeczytałam w całości. Lekki język, wyidealizowany, sielankowy świat, w którym upływa dzieciństwo szóstki bohaterów, czynią tę książkę klasykiem dziecięcej literatury. Choć mamy tutaj mocne romantyzowanie dzieciństwa, to możemy to wybaczyć – sami przecież pamiętamy z tego okresu tylko najlepsze chwile.
A jakie są Wasze ulubione książki z dzieciństwa? :)
Brak komentarzy: